Archiv rubriky ‘Debaty, názory, diskuse’

Četba z duchovních klasiků: Terezie z Lisieux

13. 3. 2019 v 08.34

Ve středu 13. březnaemission_radio_saintetherese_debout_preau pokračujeme v četbě a diskusi nad textem Příběh jedné duše sv. Terezie z Lisieux. V 18h slavíme eucharistii, je možné přijít už na ni, druhý začátek je v 19h.

Dialogy (u) karmelitek: Pole

6. 2. 2019 v 14.06

poleSrdečně zveme na další z cyklu přednášek z kvantové fyziky, tentokráte na téma POLE. Hostem večera bude Mgr. Martin Zdráhal, Ph.D. V pondělí 18. února po eucharistické oslavě, která začíná v 19h. Téma pojmeme z pohledu kvantové teorie pole a speciální teorie relativity.

Dialogy (u) karmelitek: Prostoročas

4. 12. 2018 v 14.22

40aV pondělí 17. prosince po eucharistické oslavě, která začíná v 19h, bude hostem večera Barbora Bezděková. Téma Prostoru a času  pojmeme z pohledu speciální teorie relativity.

Četba z duchovních klasiků: Terezie z Lisieux

13. 11. 2018 v 08.00

emission_radio_saintetherese_debout_preauVe středu 28. listopadu pokračujeme v četbě a diskusi nad textem Příběh jedné duše karmelitky Terezie z Lisieux. V 18h slavíme eucharistii (předsedá P. Pavel Pola OCD), je možné přijít už na ni, druhý začátek je v 19h. Těšíme se na setkání, sestry karmelitky.

Spása zvířat

16. 10. 2014 v 15.34

sv Zikmund se psemV pondělí 20. října po eucharistické oslavě bude hostem večera Jan Houkal. Pokusíme se rozvinout dialog na téma spása zvířat, o kterém se v běžné literatuře moc nedočtete. Jste u nás srdečně vítáni.

Cena našeho života

10. 10. 2008 v 15.50

Lidé jsou často poslední, kdo pochopí drama svých vlastních životů. Žasnou nad dobrodružstvím druhých, ale nedívají se do svého nitra, aby viděli, že jejich vlastní životy obsahují stejné možnosti.

Erving Polster

Co zná rozum

25. 9. 2008 v 12.54

Je přece naprosto přirozené, že chci žít proto, abych uspokojil svou životní schopnost v celé šíři, a ne proto, abych uspokojil jen svou rozumovou schopnost, to jest sotva dvaceti celé své životní schopnosti. Co zná rozum? Rozum zná jen to, co stačil poznat (jsou věci, které ani nikdy nepozná, v tom není ovšem nic potěšujícího, ale proč to otevřeně neříci?)…

F.M. Dostojevskij, Zápisky z podzemí

Osten satanův

30. 1. 2008 v 12.26

Libuše Prečová

Při čtení Bible mě občas napadají otázky v souvislosti s běžným životem jak ho žijí já, nebo druzí. Mám ráda svatého Jana od Kříže a při četbě jeho knih a mé snaze je pochopit jsem často obdivovala jeho výklad pasáží z Bible.
Svatý Pavel ve druhém listu Korintským (12,7) říká: „A abych se nepovyšoval pro výjimečnost zjevení, jichž se mi dostalo, byl mi dán do těla osten, posel satanův, který mne sráží, abych se nepovyšoval.“ Pokračování »

Východní a západní spiritualita

29. 1. 2008 v 16.11

Debata o duchovním životě v buddhismu a karmelitánské mystice

Účastníci: přátelé a sestry z Karmelu Edith Steinové, Jan Honzík (předseda Správní rady Mezinárodního buddhistického nadačního fondu), Jan Burian ad.

Kdy: Pondělí 11.2.2008 od 20h.
Kde: Karmel Edith Steinové, Jinonická 22, Praha – Košíře

Tématem diskuse bude především téma utrpení, bolesti, strádání na duchovní cestě – tak jak vyplynulo z diskuse nad četbou první kapitoly šestých komnat Vnitřního hradu Terezie Avilské. Pro ty, kdo by chtěli být aktivními účastníky diskuze tedy doporučujeme alespoň pročtení této kapitoly a formulaci nějakého názoru (k dispozici je mj. na těchto stránkách v rubrice Spiritualita).

Jak se chodí s ateistou (?)

26. 6. 2007 v 21.39

Po letech samoty se najednou objevil člověk, se kterým je vám dobře – a co víc, zdá se, že by vám s ním tak mohlo být dokonce celý život. Je čestný, spolehlivý, pracovitý, pozorný… Ach! Krom toho, že jste každý úplně jiný, to má jen jeden maličkatý háček: váš milý je ateista. Ukázkový ateista, žádný hledající typu „něco je nad náma“, případně „církev k životu nepotřebuju“ (který to jen nechce přiznat). Pokračování »