Marjam Baouardy (od Ukřižovaného Ježíše)

aneb Marie od Ukřižovaného Ježíše je světice, kterou si na Karmelu připomínáme vždy 25. srpna. Narodila se r. 1846 v Abellinu (Galilea) a než vstoupila na Karmel, patřila k melchitskému (řecko-katolickému) obřadu. R. 1867 vstoupila ke karmelitkám v Pau (Francie) a přijala jméno Marie od Ukřižovaného Ježíše. Sliby složila jako laická sestra v Mangalore (Indie), kam přišla jako spoluzakladatelka. Vyznačovala se mimořádnými dary Boží dary, velikou úctou k Duchu svatému a hlubokou prostotou a pokorou. Založila Karmel v Betlémě a označila místo, na kterém má být založen budoucí nazaretský Karmel.

Jako dítě přišla brzy o oba rodiče, pracovala jako služebná v egypské Alexandrii, v Jeruzalémě, Bejrútu a nakonec v Marseille. Na Karmelu v Pau (Francie), kam vstoupila ve svých jedenadvaceti letech, byla známa pro svou dětskou prostotu, sestry jí říkaly „malá Arabka“ – ona sama o sobě ráda mluvila jako o „maličkém nic“.

V r. 1870 spolu s dalšími karmelitkami odjela do Mangalore, kde založily první indický Karmel a kde také 21. listopadu 1871 složila své řeholní sliby (jako první „indická“ bosá karmelitka).
O rok později se musela vrátit do Francie, v r. 1875 s dalšími sestrami založily Karmel v Betlémě. Ona sama vybírala pozemek, projektovala klášter a dohlížela na jeho výstavbu.
Krom vysilující práce na stavbě kláštera ji Bůh obdařil četnými nemocemi a mystickou nocí, které statečně nesla jako další znamení jeho zvláštní lásky.
Stala se velkou obdivovatelkou a propagátorkou úcty k Duchu svatému, který ji zahrnul mnoha mystickými projevy: nesla na svém těla stigmata, dochovala se svědectví o daru levitace, bilokace, mystického probodení srdce…

Zemřela 26. srpna 1878 v Betlémě. Za blahoslavenou byla – jako první dcera Svaté země od dob prvokřesťanských mučedníků – prohlášena 13. listopadu 1983.


Prameni pokoje, světla, přijď a osvěť mě;
hladovím – přijď a nasyť mě;
žízním – přijď a napoj mě;
jsem slepá – přijď a osviť mě;
jsem chudá – přijď a obohať mě,
jsem nevědomá – přijď a pouč mě;
Duchu Svatý, tobě se vydávám.


(z modliteb bl. Marjam)

Jeden komentář k příspěvku “Marjam Baouardy (od Ukřižovaného Ježíše)”

  1. Nea říká:

    Jak hezké!

Zanechte komentář