Při této příležitosti musím ještě promluviti o dnešní bohoslužbě v Praze. Nejhůře, nejnedbaleji a nejpovrchněji jest konána v kostelech klášterních. Mše se začínají časně ráno. Jsou čteny jazykem latinským, lidu docela nesrozumitelným, a tak zmateně, rychle a tiše, že i nejlepší latinář, i kdyby stál u samého oltáře, sotva by rozuměl několika slovům. Taková mše trvá čtvrt hodiny nebo dvacet minut. A tak lidé jsou jí přítomni nebo zůstanou v kostele potud, pokud trvá, a pak jdou opět domů. Šlechta si objedná obyčejně mnicha, který umí hodně rychle čísti, zaplatí mu 30 krejcarů, a když hrabě nebo jeho dáma vstoupí do kostela, běží kněz k oltáři a za deset minut odejde; pak odchází z kostela také hrabě a je dobře. V kostele se nezpívá. Kdo umí čísti, modlí se tiše z knížky, prostý lid se modlí růženec; není slyšeti než kašlání, smrkání a brumlání knězovo u oltáře. Pokračování »